EESTI

Riigikogu võttis tänasel täiskogu istungil vastu ehitusseadustiku muudatused, mille eesmärk on lihtsustada kiire interneti kättesaadavust ja täpsustada riigipiiri taristu väljaehitamise regulatsiooni.

Riigikogu liikmete Tanel Talve, Toomas Väinaste, Märt Sultsi, Peeter Ernitsa, Tarmo Kruusimäe, Krista Aru, Jaanus Marrandi, Raivo Aegi, Marko Pomerantsi, Andres Metsoja, Urve-Rändrahn Palo, Hannes Hanso, Külliki Kübarsepa, Valeri Korbi, Toomas Pauri, Hardi Volmeri, Toomas Jürgensteini, Heljo Pikhofi, Dmitri Dmitrijevi, Erki Savisaare ja Barbi Pilvre algatatud ehitusseadustiku muutmise seadusega (703 SE) ei tule lairiba võrgu ehitamiseks enam taotleda ehitusluba, vaid piisab ehitusteatise esitamisest kohalikule omavalitsusele.

Riigikogu kiitis tänasel istungil heaks seaduse, mis annab perearstidele õiguse tegeleda eriarstiabi diagnostikaga ja kasutada kiirgusseadmeid.

Seadusemuudatus annab vastava kvalifikatsiooniga perearstile õiguse osutada oma tegevusloa raames kaht radioloogiateenust: teha röntgeniülesvõtteid ja sonograafilisi uuringuid. Röntgeniülesvõtete tegemiseks peavad olema täidetud kiirgusseaduse alusel kehtestatud nõuded.

Seadusemuudatus ei kohusta perearste osutama diagnostikateenuseid, kuid annab selleks võimaluse neile, kellel on vastav väljaõpe, kes omavad vastavat varustust ja kes seda ise soovivad.

Riigikogu infotunnis vastas kultuuriminister Indrek Saar peaministri ülesannetes Urve Tiiduse esitatud küsimusele hariduspoliitika kohta.

Tiidus märkis, et lähenevate valimiste eel on elavnenud debatt eestikeelse hariduse teemal. Ta soovis ministrilt teada seisukohta eestikeelsele haridusele ülemineku kohta.

Saar viitas sügisel Riigikogus läbi viidud debatile haridusküsimustes ja laiale konsensusele selles suunas, et Eesti kool on eestikeelne.

Riigikogu lihtsustas täna sideliinide ja rajatiste ehitamist selleks, et kiire ja taskukohane internetiühendus jõuaks võimalikult paljude Eesti inimesteni.

Sotsiaaldemokraat Tanel Talve, Isamaa poliitiku Andres Metsoja ja keskerakondlase Erki Savisaare eestvedamisel valminud ehitusseadustiku muudatuste poolt hääletas 73 riigikogu liiget.

”Tegu on järjekordse sammuga viimase miili projekti elluviimise teel. Meie pakutud lahendus muudab valguskaabli paigaldamine kiiremaks, lihtsamaks ja odavamaks.

Riigikogu kinnitas täna seaduse, mis annab perearstidele õiguse osutada radioloogiateenuseid ja nii oma patsiente tõhusamalt ning operatiivsemalt ravida. Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatuste poolt hääletas 70 saadikut.

„Perearstid said nüüd võimaluse osutada radioloogiateenuseid röntgeniülesvõtete ja sonograafiliste uuringute mahus. Senini oli seadusandlus välistanud sisulise diagnostika meditsiini esmatasandil ehk siis perearstikeskustes” ütles sotsiaalkomisjoni esimees ja seaduse üks algatajaid Helmen Kütt.

47-aastane Jane Paberit põeb pöördumatut lihashaigust, mis aegamööda ta surmani viib. Jane on Eesti esimene inimene, kes sai loa sõita Šveitsi abistatud enesetappu sooritama, vahendas täna Pealtnägijas ajakirjanik Taavi Eilat.

Jane tähistas koos oma nelja lapsega tänavu jõule. Naisel diagnoositi jää-ämbri väljakutsest tuttav ALS kaks aastat tagasi. Haigus lülitab Jane keha järjekindlalt välja, mistõttu otsustas endine tantsuõpetaja võtta endalt elu Šveitsis, kus abistatud enesetapp on seadusega lubatud.

Isamaa ja EKRE leiavad, et Postimehe uus valimismootor on neutraalne ja valijatel ei tasu seda karta. Teised erakonnad kritiseerivad, et mootor on kallutatud just konservatiivsete erakondade Isamaa ja EKRE kasuks.

Tallinna volikogu Isamaa fraktsiooni esimees Riina Solman leidis, et valijat ja valimismootorit ei ole mõtet karta.

"Isamaa erakonna hinnangul on Eesti suurimad meediakanalid pigem liberaalse kui konservatiivse maailmavaate esindajad.

Intervjuus ERR-ile eitas Andres Anvelt seoseid ärimeestega ning Eesti Ekspressi esitatud kahtlust, nagu oleks endine minister välja lobisenud mõne riigisaladuse.

"Mina ütlen ausalt, mul viskas üle poliitika," teatas Anvelt. Ta eitas seoseid ärimeestega ning pidas neid soseid suisa naljakakas.

Kui ajakirjanik uuris temalt, kust sellised süüdistused tulevad, arvas Anvelt, et inimesed ei mõista, miks poliitikast lahkutakse.

Keskkonnainspektsioon annab teada, et eelmisel nädalal Hiiumaal Kõpu poolsaarel rannast leitud aine laborianalüüsi tulemused, mille põhjal võib öelda, et tegu on taimeõliga ja ilmselt palmiõliga.

„Kuigi materjali koostist ei olnud täies ulatuses võimalik kindlaks teha, lubavad analüüsi tulemused tervikuna arvata, et tegemist on taimeõliga. Mitme ühendi, nagu palmitiinhappe ja oleiinhappe kõrge sisaldus viitab palmiõlile,“ selgitas Keskkonnainspektsiooni nõunik Himot Maran.

Delfi lugeja saatis lõbusa video, kuidas Ülemiste City-s toimunud filmivõtetelt pani plehku hirv.

Hirve piirasid kaks meest, üks neist püüdis meelitada hirve söödaämbriga teine ajas hirve taga paljate kätega.

Lõpuks piirati hirv ümber ning pandi talle võrkaed ümber. Ümber jalutavad jalakäijad ei näi ajujahist sugugi häiritud, nagu oleks hirv ärilinnakus igapäevane nähtus.

Suurettevõtja Margus Linnamäe, kellele kuulub Eesti Meedia kaudu ka ajaleht Postimees, toetas koos oma venna Aivariga lõppenud aasta neljandas kvartalis erakonda Isamaa kokku 100 000 euroga.

Nii Margus Linnamäe kui ka tema vend Aivar annetasid Isamaale võrdselt 50 000 eurot, mis tegid neist partei suurimad annetajad. Teised parteid ei saanud Linnamäedelt sentigi.

Isamaad toetas 50 000 euroga veel ka suurärimees Urmas Sõõrumaa, kes annetas sama suure summa ka Reformierakonnale.

Peaminister Jüri Ratas andis Davosis intervjuu USA telekanalile CNBC, kus arutas Brexiti ja Trumpi poliitika üle.

"Meie peamine eesmärk on, et britid lahkuks Euroopa liidust lepinguga. Ma loodan väga, et ka peaminister Theresa May soovib seda ning püüdleb siseriikliku tasakaalu poole.