maailm

Vene suurlinnadest Krimmi sõitnud ärimehed kurdavad, et kohalikud võimud ja spekulandid teevad neil elu põrguks.

Nädala algul külastas Venemaa diktaator Vladimir Putin Krimmi annekteerimise viienda aastapäeva puhul poolsaart, avas kaks elektrijaama ning kohtus kohalike elanikega. Kuigi Krimmi Venemaaga taasühendamise päeva tähistati ka Moskvas, jäid pidustused algusaegadega võrreldes tagasihoidlikumaks.

Venemaa uuringufirma FOM sel kuul avaldatud küsitluse järgi arvas 39% vastanuid, et Krimmi annekteerimine on kaasa toonud rohkem kasu kui kahju.

Briti peaministrit hoiatati, et karm Brexit võib tulla järgmisel reedel. Kõnelused jätkusid südaööni.

Theresa May läks eilsele Euroopa Ülemkogule ettepanekuga, mille esitamist ta alles hiljuti oli lubanud vältida. Päev varem Briti parlamendi ees peetud kõnes heitis ta seadusandjatele ette rahva tahte ignoreerimist ning teatas, et nende süül tuleb EL-ist lahkumine edasi lükata. Parlament on tema pakutud lahkumisleppe kaks korda tagasi lükanud.

Täna ja homme toimub Brüsselis Euroopa Ülemkogu, mille põhiteemaks on järjekordselt tõusnud Brexit. Seekord aga tulevad britid kohtumisele palvega lahkumine ikkagi edasi lükata.

Briti parlament on Theresa May lahkumisleppe kaks korda maha hääletanud ja keeldus sel nädalal lepet uuesti hääletusele panemast. Kuna lahkumine peaks toimuma juba 29. märtsil, tuleb leppida kaootilise lahkumisega või Brexit ametlikult edasi lükata.

Venezuela opositsiooniliider Juan Guaidó teatas täna, et luureagendid vahistasid kohaliku aja järgi koidu eel tema personaliülema Roberto Marrero, mis annab märku sellest, et president Nicolás Maduro võib hakata opositsiooni maha suruma.

USA välisminister Mike Pompeo nõudis Twitteris Marrero viivitamatut vabastamist ja ütles, et USA võtab selles osalenud vastutusele. USA on korduvalt hoiatanud, et Maduro ei astuks samme Guaidó vastu, vahendab Reuters.

Ida-Hiinas Yanchengis toimus plahvatus keemiatehases, milles hukkus kuus inimest, teatasid kohalikud võimud. Lisaks sellele sai 30 inimest vigastada.

Plahvatus leidis aset kohaliku aja järgi kella 14.50 ajal Tianjiayi Chemicali tehases, vahendab BBC News.

Plahvatuse põhjustas tulekahju. Tehases toodetakse väetisi.

Hiina seismoloogiaametkond teatas, et plahvatuse ajal mõõdeti ka maavärin magnituudiga 2,2.

Hiina riikliku uudisteagentuuri Xinhua teatel purustas plahvatuse lööklaine lähedal asunud hooned, kuhu jäid lõksu töölised.

Venemaa sõjaministeerium avaldas video USA õhujõudude strateegilise pommitaja B-52H saatmisest Läänemere neutraalsete vete kohal.

„Õhusihtmärk avastati Vene õhuruumi kontrolli vahendite poolt märkimisväärselt kaugusel Vene Föderatsiooni riigipiirist ja võeti saate alla. Õhusõiduki tuvastamiseks ja vahetuks saatmiseks tõsteti õhku hävitajate Su-27 paar õhutõrje korrapidamisjõudude koosseisust,” teatas Venemaa sõjaministeerium.

Pärast seda, kui B-52H muutis lennutrajektoori Venemaa piirist eemale, naasid Vene hävitajad baaslennuväljale.

Läti suurima Vene-meelse erakonna Kooskõla üks suurematest annetajatest Aivars Bergers on saanud makseid offshore-firmadelt, mida kasutati Magnitski afääris ja Aserbaidžaani rahapesujuhtumis, aga ta väidab, et ei mäleta sellest midagi, teatab Balti uuriva ajakirjanduse portaal Re:Baltica.

Erakonna Kooskõla üks suurematest annetajatest ja juhatuse liige Bergers sai kahelt offshore-firmalt 270 000 eurot. Neid samu firmasid kasutati hästi teada olevates rahvusvahelistes rahapesuskeemides, selgub Danske Banki ja Swedbanki vaheliste rahaülekannete lekkest.

Soome populistliku Põlissoomlaste partei juht Jussi Halla-aho on aastatega oma vastuolulist retoorikat pehmendanud, kuid ütleb, et valitsusse läheks ta ainult siis, kui teised erakonnad oleks nende immigratsioonipoliitikaga nõus.

Soome ülemkohus mõistis teid 2012. aastalislamiusku solvava ja rahvarühma halvustava blogipostituse eest süüdi. Mida te nüüd aastaid hiljem sellest otsusest arvate? Oli see õigustatud?

(Ohkab) Ma ei mõtle eriti selle peale.

Soomes on riigi suurust arvestades endiselt üsna suur arv välisriikide luureteenistuste personali, öeldakse Soome kaitsepolitsei (Supo) aastaraamatus. Eriti huvitab Soome Venemaad ja Hiinat.

Eelmisel aastal oli Supo teatel eriti aktiivne küberspionaaž, aga luureteenistused kasutavad endiselt ka traditsioonilisemaid meetodeid. Nende hulka kuuluvad isikutest informatsiooniallikate hankimine ja selliste abistajate värbamine, kelle abil on võimalik mõjutada poliitiliste otsuste tegemist ning avalikku arvamust, vahendab Yle Uutiset.

Soome sõjateaduse professorile Petteri Lalule torkas Eesti välisluureraportis silma koht, kus hinnatakse, et Eesti ei ole Venemaa sõjaliste operatsioonide konkreetne sihtmärk, vaid Eesti oleks Venemaa NATO-viha piksevarras, sest juhtub lähedal asuma, vahendab Ilta-Sanomat.

„Hinnang võib paika pidada, aga miks ütleb riik oma strateegilises kommunikatsioonis, et tema julgeolekugarantiid võivad ta sõjalise konflikti objektiks muuta? Peab olema puruaus või purujuhm, et nii öelda,” lausus Lalu.

Sampo, UPM-i ja Nordea juhatuse esimees Björn Wahlroos ütles eile kindlustusettevõtte If suuraktsionäride konverentsil, et Eestit ei saa kaitsta, kui Soome ei ole NATO liige.

Wahlroosi arvates oleks soomlastel parlamendivalimiste eel põhjust rääkida ka NATO liikmelisusest. Mitte seetõttu, et kardetaks, et Venemaa ründab Soomet, vaid seetõttu, et Eestit ei saa kaitsta, kui Soome ei ole NATO liige, vahendab Talouselämä.

Hollandi provintsivalimistel saatis edu sisserände- ja Euroopa Liidu vastast populistlikku erakonda Demokraatia Foorum (Forum voor Democratie – FvD), millest saab selle tulemusena suurim erakond parlamendi ülemkojas Eerste Kameris.

Oma toetajate poole pöördudes mõistis FvD juht Thierry Baudet hukka Hollandi peaministri Mark Rutte sisserändepoliitika, vahendab BBC News.

„Järjestikused Rutte valitsused on jätnud meie piirid pärani lahti, lastes sisse sadu tuhandeid inimesi, kelle kultuur on meie omast täiesti erinev,” ütles Baudet rõõmustavale rahvahulgale.