Ohupilt Rootsile on vaid mõne aasta taguse ajaga võrreldes laiem ja erinev. Suurim rünnakuoht lähtub vägivaldsest islamismist, aga on ka pikaajaline oht valgete rassistide poolt, teatas Rootsi Julgeolekupolitsei (Säpo) juht Klas Friberg täna Säpo aastaraamatut tutvustades.

„Tehnilised arengud on muutnud riiklike tegijate küberspionaaži arenenumaks. Samal ajal toimub ka traditsiooniline isikupõhine spionaaž, mille puhul värbab võõrriik agente,” ütles Friberg SVT Nyheteri vahendusel.

Friberg tõi teiste hulgas välja Venemaa kui riigi, mis tegutseb hallis tsoonis teiste riikide varjatult mõjutamiseks.

„Me näeme laiemat ja sügavamat luureohtu Rootsi vastu, mille puhul on nende eesmärk saada erinevate vahenditega teadmisi Rootsi kohta,” ütles Friberg Venemaa kohta.

Friberg rääkis ka Hiina positsioonist ülemaailmse superjõuna ja ütles, et Hiina tegeleb laiema ja sügavama luuretegevusega seoses pagulaste ja majandusega.

Säpo pöörast eelmisel aastal suurt tähelepanu Rootsi parlamendivalimistele, aga märkis pärast neid, et mingit ulatuslikku mõjutamiskampaaniat aset ei leidnudki.

Vägivaldse islamismi oht on võimalike rünnakute toimumise seisukohalt Rootsis endiselt suurim. Samas on olemas pikaajalisem oht valge rassi ülemvõimu pooldajate poolt, teatab Säpo.

Seotud lood:

  • Rootsi saadab välja luuretegevuses kahtlustatava Vene diplomaadi(17) 14.03.2019

„Meil on võõravaenulik ja radikaalnatsionalistlik ideevool, mis ühiskonnas kasvab, ja me näeme, et valgete võimu ringkond ja lõdvemini seotud võõravaenulikud rühmitused lähenevad teineteisele. See on areng, mida Julgeolekupolitsei lähedalt jälgib,” ütles Friberg.

Kuigi rünnakute arv läänemaailmas on aastate jooksul vähenenud, aga Säpo hinnangul on vägivaldse islamismi oht sama suur kui eelmisel aastal. Ohutase jääb seetõttu ka 2019. aastal tasemele kolm.

Vaata Delfi allikast

camel.png