Nii kaupade eksport kui import kasvasid 2018. aastal märgatavalt. Eksport suurenes 12% ja import 10%. Väliskaubanduse käibele avaldasid kõige suuremat mõju mineraalsed kütused, mille import ja eksport kasvasid mõlemad aastaga ligikaudu miljardi euro võrra, kirjutab Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik.

Käibe kasvu mõjutas oluliselt nafta kallinemine. Nafta hind kerkis eelmisel aastal 31% USA dollarites ja 25% eurodes arvestatuna.

Energia hinna tõus soodustas erinevate mineraalsete kütuste tootmist ja töötlemist, aga ka elektri eksporti.

Kuna Eesti on põlevkivist hoolimata energiatoodete netoimportöör, siis on nafta hinna tõus Eesti majandusele tervikuna siiski negatiivne: kütuste kallinemisest on kaotajaid rohkem kui võitjaid. Meie peamised kaubanduspartnerid impordivad energiatooteid samuti rohkem kui ekspordivad - ka nemad võidavad energia hinna langusest. Swedbanki prognoosi järgi nafta hind tänavu oluliselt langeb - see vähendab teatud viitajaga ka mineraalsete kütuste ekspordikäivet.

Mineraalsete kütuste järel on teiseks olulisemaks ekspordiartikliks Eestis endiselt mobiilsideseadmed, mille eksport eelmisel aastal küll kasvas, aga jäi alla paari aasta tagusele tasemele. Elektroonikatööstuse areng saab ilmselt hoogu juurde, kui 5G võrke hoogsamalt ehitama hakatakse. Kui Huawei turulepääsu turvalisuse kaalutlustel Lääne riikides piiratakse, on teistel suurematel mobiilivõrkude tootjatel Ericssonil ja Nokial üks konkurent vähem (Ericssonil on teatavasti Eestis tehas, mis moodustab väga olulise osa Eesti ekspordist).

Kolmas suurem ekspordiartikkel on Eestis puit ja puittooted. Kokkupandavad puitmajad on Eesti suuruselt neljas ekspordiartikkel. Puitmajade eksport kasvas eelmisel aastal tervelt veerandi võrra. Olulised on ka muud puittooted, sh mööbel. Üldise majandusaktiivsuse ja ehituse rahunemise tõttu puidutööstuse peamisel sihtturul Skandinaavias nii kiiret puittoodete ekspordikäibe kasvu selleks aastaks ei oota.

Vaata Delfi allikast

putin's wall.png