Jaanuaris tasuti maksu- ja tolliametile 645,6 miljonit eurot maksutulu, mida on 1,8 protsenti rohkem kui möödunud aastal sama ajaga, teatas rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Rait Kiveste.

Kui jaanuaris kasvas keskmine palk maksu- ja tolliameti deklaratsioonide alusel 9,4 protsenti ja on olnud suure kasvuga kogu eelmise aasta jooksul, siis sellele vaatamata püsib tarbimisjulgus madalal, mis viitab kõrgele tarbijate säästmise tasemele.

Tagasihoidlik tarbimine peegeldub suurima tarbimismaksu ehk käibemaksu dünaamikas, selgitas Kiveste.

Jaanuari maksude kogutulu kasv võrreldes eelmise aastaga on tagasihoidlik, peamiselt kuna käesoleva aasta veebruaris ei toimunud alkoholiaktsiiside tõusu nagu aasta varem. Aasta tagasi soetati jaanuaris enne aktsiisimäärade tõstmist alkoholi varusid lattu, mille tulemusel tõusis alkoholiaktsiisi tasumine ühel kuul hüppeliselt üles ning käesoleva aasta võrdluses on jaanuari alkoholiaktsiisi kogus oluliselt madalamal tasemel. Muutuseid varumises peegeldavad ka allpool tabelis 1 toodud aktsiiside kasvumäärad võrreldes eelmise aastaga.

Jaanuari kütuseaktsiisi tasumise kõrge tase võrreldes eelmise aastaga tuleneb peamiselt madalast võrdlusbaasist ehk võrdlus põhineb eelmise aasta bensiini aktsiisitõusule järgneva tasumise madalseisuga, tõdes Kiveste.

Füüsilise isiku tulumaksu laekumine on aga languses, kuna eelmise aasta jaanuari laekumine oli endise maksuvaba tulu süsteemi alusel ehk uue süsteemi mõju avaldus alates veebruarist. 2019. aasta esimese kuuga on riigieelarvega aastaks kavandatust täidetud 8,3 protsenti, mis jääb pisut alla eelmise aasta samale näitajale.

Majanduskasv on loonud head eeldused kaudsete maksude tulu kasvuks, kuid inimesed kalduvad säästma.

Vaata Delfi allikast

targemad.png