Õlletootjate liit soovitab valitsusel õlle akstiisi tuleval aastal langetada, et taastada Eestis soomlastele suunatud piirikaubandus ning tuua lõviosa eestlaste poolt Läti piiril tehtavatest alkohliostudest koju tagasi.

„Hoidmaks ostuhuvi kaotavat hinnavahet lätlastega tuleks 2020. aastaks vahepeal 104 protsenti tõstetud õlleaktsiisi alandada ligi 30 protsenti ning kange alkoholi aktsiisi, mida vahepeal on tõstetud 15%, mõnevõrra vähem,” ütles liidu tegevjuht Peeter Võrk.

„Nii taastuks Eesti kodumaise turu varasem maht ja kaoksid lõunapiiri ostud 90 protsendi ulatuses. Taastuks eeldatavasti ka põhjapiirikaubandus, mis on vahepeal kukkunud üle kolme korra. Sellele lisanduks täiendav käibemaksu laekumine. See toob tänasega võrreldes 2020. aastal riigieelarvesse juurde ligi 100 miljonit eurot maksutulu.”

Rahandusministeeriumi aktsiisipoliitika uuringu teostajad on Võrgu sõnul jõudnud järeldusele, et piirikaubandus ei ole üksnes aktsiisipoliitika tulemus. Kahtlemata Euroopa Liidu siseturul on ennegi kaupu Eesti ja Läti vahet veetud, kuid mitte märkimisväärsel määral. Aga kindlasti saab väita, et senise aktsiisipoliitika tulemusel on kolinud umbes kolmandik alkoholisisaldusega jookide müügist Läti piirile ning sellist piirikaubandust ei ole ette näidata üheski teises Euroopa Liidu riigis. Sealjuures ei ole uuringu tellijad ja teostajad andnud hinnangut, kas sellises mahus piirikaubandust konkreetsete tootegruppide puhul saab pidada Euroopa Liidu siseturul normaalseks või on tegemist ebanormaalse olukorraga ning aktsiisipoliitika vajaks ehk korrigeerimist.

Vaata Delfi allikast

panama putin.png